Poctivý hovězí guláš

Všemi zbožňovaný!

18 září, 2016

Můj guláš zatím vždycky slavil úspěch. Za skvělým výsledkem je několik pokusů, tápání, dolaďování. Předkládám vám svoji polední verzi, na které už asi nic měnit nebudu. Pokud chcete mít guláš dokonalý, dejte přípravě čas a lásku. Nenahrazujte domácí vývar bujónem, ani druh masa. Nemá to cenu. Věřte mi.

 

♥  Guláš vařím v litinovém hrnci a dopékám v troubě. Už jsem to tu psala mockrát. Z litinového hrnce je maso prostě nejlepší. Pokud nemáte litinový hrnec nebo se vám nechce guláš péct
v troubě, použijte jinou nádobu, na tlakový hrnec ale zapomeňte. Urychlování guláši opravdu nesvědčí.

 

POCTIVÝ HOVĚZÍ GULÁŠ

 

Doba přípravy: 10 min.

Doba vaření + pečení: 2, 5 hod.

 

dsc02267-large

 

 

Pro 6 natěšených strávníků potřebujete:

3 lžíce sádla (nejlépe domácího)

1 kg cibule pokrájené na kostičky

1 lžíci kmínu

1 kg hovězí kližky (věřte, že je nejlepší!)

sůl

čerstvě mletý pepř

2 lžíce mleté papriky

4 bobkové listy

4 lžíce rajského protlaku

cca. 1 l domácího hovězího vývaru

l lžíci majoránky

špetku skořice

 

♥  Ať použijete jakékoliv množství masa, vždy počítejte na 100 g masa 100 g cibule!

 

dsc02196-large

 

 

Postup:

 

 

  1. Na sádle opékejte cibuli dohněda. Nespěchejte, nerozpalujte plotnu naplno. Pokud chcete mít guláš s krásnou barvou a dokonalou chutí, dejte mu čas! Pomalé opečení cibule trvá tak 10 min., pak ji ještě nechte na vypnuté plotně 5 minut „dojít“. Během opékání k ní přihoďte kmín.
  2. Mezitím si připravte maso. Omyjte a osušte ho a nakrájejte na kostky. Rozpalte znovu plotnu s cibulí a maso k ní přihoďte. Míchejte a opékejte zprudka ze všech stran. Osolte, opepřete, zasypte paprikou a ještě restujte. Nevadí, když se paprika bude přichytávat na dno, krásně zkaramelizuje. To je důležité pro výslednou barvu. Nesmíte ji ale připálit, aby nezhořkla. Teď přidejte bobkový list, pak protlak a podlijte vývarem tak, aby maso téměř plavalo.

    dsc02199-large

  3. Pořádně promíchejte a vložte do trouby rozpálené na 200´C. Průběžně kontrolujte hladinu vývaru a podlévejte. Po 1,5 hodině stáhněte teplotu na 180´C a dopečte maso doměkka. Vyjměte z trouby, vmíchejte majoránku, kterou jste promnuli v dlaních a přidejte skořici. Tato tajná ingredience vykouzlí na tvářích vašich strávníků údiv: „Co je tam tak zvláštní…?“
  4. Guláš nejspíš nemusíte zahustit, díky cibuli bude šťáva hustá dost.  Můžete ozdobit čerstvou majoránkou, pokud ji máte.  Podávejte s chlebem, knedlíky – recept zde: houskový knedlík, nebo i s brambory. Pivo je samozřejmost.

 

Reklama

Sdílejte: FB ikona

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další příspěvky