Domácí rohlíky

Křupavé, voňavé, měkké i druhý den...

21 dubna, 2018

Není nad domácí rohlíky! Nejen, že je jejich chuť dokonalá, ale ta hrdost, která vás zaplaví… Ten pocit, že jste to dokázali, je úžasný. Upéct rohlíky není žádná věda, zvládne to opravdu každý. Samozřejmě, že je jednodušší jít si je koupit, ale… zkuste to! Recept mám z facebookové skupiny Pečem pecen a je od Martina Kubíka.

 

DOMÁCÍ ROHLÍKY 

 

Doba přípravy: cca. 1,5 hod. včetně kynutí

Doba pečení: 30 min.


Na 8 rohlíků budete potřebovat:

 

20 g kvasnic (půl kostky)

1 lžičku cukru

500 g hladké mouky

260 g vlažné vody (gramy jsou u vody stejné jako mililitry)

30 g sádla

2 čajové lžičky soli

kmín, mák, semínka nebo hrubá sůl na posyp

 

 

Postup:

  1. Buď všechny ingredience (kromě těch na posyp) vložte do domácí pekárny, která vám vytvoří kynuté těsto, nebo si ho připravte poctivě sami. Do velké mísy rozdrobte droždí, zasypejte ho cukrem a troškou mouky. Promíchejte a počkejte 15 minut, dokud nevzejde kvásek.
  2. Poté prosejte do mísy zbylou mouku (síto mouku krásně nadýchá), přidejte vodu, sádlo a sůl. Nejlépe pomocí robota vypracujte hladké těsto.
  3. Těsto nechejte kynout v přikryté míse (utěrkou nebo igelitem) 30 minut.
  4. Vykynuté těsto ještě propracujte rukama a rozdělte ho na 8 dílů. Použijte váhu, aby byly díly stejné.
  5. Každý díl vyválejte válečkem do trojúhelníku o tloušťce 3 mm. Nepoužívejte na podsypání mouku, potřebujete, aby těsto lepilo, až ho budete rolovat.
  6. Začněte rolovat od širší strany směrem ke špičce. Ta skončí uprostřed. Motejte pevně a jemně přitom rohlík natahujte do stran. Skládejte rohlíky na plech dál od sebe. Já jsem pekla nadvakrát.
  7. Přikryjte plech igelitem a nechejte rohlíky ještě dokynout dalších 30 minut.
  8. Mezitím si rozpalte troubu na 250´C. Na její dno dejte plech, na který budete lít vodu kvůli zapaření.
  9. Rohlíky pokropte vodou (nejlépe rozprašovačem) a posypejte mákem, kmínem, solí, semínky… Vložte pak plech do spodní třetiny trouby. Na spodní plech chrstněte hrnek horké vody a rychle zavřete dvířka, aby vzniklá pára neutekla.
  10. Pečte rohlíky přibližně 15 minut. Musí mít krásně hnědou barvu. Poté je rozložte na mřížku, aby pod nimi při chladnutí proudil vzduch. Můžete je ještě jednou postříkat vodou, aby byly lesklé.

Reklama

Sdílejte: FB ikona

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další příspěvky