Drůbeží vývar
Bez vývaru ani ránu!
2 září, 2016
Na otázku: „Jakou mám uvařit polívečku?“ mé děti většinou jednohlasně zvolají: „Nudličkovoooou!“ Myslím, že polévky umím docela slušně, ale nudličkové jsou prostě nejoblíbenější. Drůbeží vývar vařím buď z kuřecích skeletů a křidélek, nebo z krůtích křídel či spodních stehen.
♥ Hovězí vývar zde už najdete a u receptu i mé rady, zopakuji jen tu jednu. Vývary vařte do zásoby do mrazáku, jsou základem pro všechny zeleninové polévky nebo slouží k podlévání masa.
DRŮBEŽÍ VÝVAR
Doba přípravy: 10 min.
Doba vaření: nejlépe 3 hod.
Na 2 litry vývaru:
cca. 1 kg drůbežích skeletů, křidélek
1 očištěná neoloupaná cibule
1 celer
4 očištěné mrkve – 2 vcelku a 2 pokrájené na kostičky
2 petržele – 1 vcelku a 1 pokrájená na kostičky
3 jarní cibulky pokrájené na kolečka
1 rajče
4 bobkové listy
5 kuliček nového koření
7 kuliček pepře
1 větvička libečku
1 větvička celerové natě
1 lžíce másla
2 stroužky česneku
sůl
nasekané bylinky k podávání (pažitka + petrželka + libeček)
Postup:
- Drůbeží skelet a křidélka omyjte, vložte do hrnce s vodou a přidejte cibuli, oloupaný celer, 2 mrkve, 1 petržel, rajče, libeček, nať a koření v sítku. Osolte a až voda začne vařit, ztlumte teplotu a vařte pod pokličkou. Průběžně sbírejte pěnu, která se bude na začátku tvořit. Vývar by neměl bublat, měl by se jen táhnout.
- Asi tak po 2 hodinách rozehřejte v kastrůlku máslo a vhoďte na něj nožem rozmáčknuté stroužky česneku. Z vývaru vyjměte celer a kousek z něho přidejte k česneku společně s nakrájenou mrkví, petrželí a jarní cibulkou. Opékejte na mírném ohni asi 10 minut.
- Pokud jste vařili vývar i do zásoby, odlijte si do krabiček. Vyjměte z vývaru skelety a křidélka a oberte je. Maso vraťte do polévky. Přidejte opečenou zeleninu. Na talíři polévku bojatě posypte bylinkami. Podávejte nejlépe s domácími nudlemi a třeba „bochánkem“, jak se říká u nás doma.
Bochánek
2 vejce rozšlehejte společně s asi 2 lžícemi mouky. Šlehejte pečlivě, dokud se mouka s vajíčkem nespojí. Osolte a přidejte strouhanku – od oka, hustotu poznáte tak, že se dá směs skoro lít, ale zároveň je pevná. Vylijte na pánev, kde jste nechali rozpálit trochu oleje a opečte z obou stran do zlatova. Rozkrájejte na proužky.
Napsat komentář